Aktuelno
9.januar 2025. godine
Konačni izveštaj uzorkovanja vode nakon akcidenta na reci Drini
Agencija za zaštitu životne sredine dostavila je konačne rezulatate nakon uzimanja uzoraka 3. januara na tri lokacije od akcidenta koji se dogodio na reci Drini.
Tokom uzorkovanja uočena je promena organoleptičke osobine vode (boja primetna) kao i da su ostale vrednosti opštih fizičko-hemijskih parametara, ukupnih i rastvorenih metala, odgovarale propisanim graničnim vrednostima za I i II klasu kvaliteta površinskih voda.
Konačni rezultati pokazuju da je na lokalitetu 150 m nizvodno, 50 m uzvodno od mesta ispusta i na 9 km nizvodno od lokacije akcidenta gde su uzorci uzeti, utvrđeno da su opšti fizičko-hemijski parametri USAGLAŠENI sa zahtevima II klase kvaliteta površinskih voda (dobar ekološki status) propisanim Uredbom o graničnim vrednostima zagađujućih materija u površinskim i podzemnim vodama.
4.januar 2025. godine
Akcident na reci Drini – Vanredno uzorkovanje vode
Nakon akcidenta koji se dogodio 2. januara 2025. godine na teritoriji Republike Srpske, usled odrona otpada sa deponije, došlo je do obojenja sliva reke Drine u crveno, što je uticalo na tok reke duž Republike Srpske i Republike Srbije.
Već narednog dana, 3. januara, vodni inspektor Republičke direkcije za vode i predstavnici Agencije za zaštitu životne sredine izašli su na teren i sproveli vanredno uzorkovanje vode na tri lokacije: 150 m nizvodno, 50 m uzvodno od mesta ispusta i na 9 km nizvodno od lokacije akcidenta.
Preliminarni rezultati, dostavljeni od strane Agencije za zaštitu životne sredine, pokazuju da je na lokalitetu nizvodno od mesta akcidenta utvrđeno da opšti fizičko-hemijski parametri odgovaraju vrednostima propisanim za I i II klasu površinskih voda, u skladu sa Uredbom o klasifikaciji voda. Kod prve lokacije primećena je promena boje vode, što ukazuje na loš ekološki status, dok na preostala dva lokaliteta nije bilo značajnih odstupanja.
Istovremeno, Zavod za javno zdravlje – Šabac je izvršio analizu vode za piće u blizini akcidenta. Prvi rezultati ukazuju da uzorci zadovoljavaju propise o higijenskoj ispravnosti vode za piće, ali su najbliži bunari preventivno isključeni iz sistema.
Konačni rezultati svih analiza očekuju se 9. januara 2025. godine, nakon čega će se razmatrati dodatne mere zaštite. Republička inspekcija nastavlja saradnju sa nadležnim organima u Republici Srpskoj radi otklanjanja posledica i zaštite kvaliteta vode reke Drine. Republička direkcija za vode je zatražila informacije o preduzetim merama putem AEWS sistema (sistem upozoravanja u slučaju akcidentnih situacija zagađenja na slivu reke Dunav).
30. decembar 2024. godine
Rezultati Ekološko-umetničkog konkursa „Dunavski umetnik 2024“
Na ovogodišnjem konkursu iz Srbije učestvovalo čak 413 učesnika i da je ukupno pristiglo 105 radova. Ponosni smo što je i ove godine jedan od međunarodnih pobednika iz Srbije. Video „Odgovorni za plavetnilo Dunava“ (https://www.youtube.com/watch?v=l5tARhjsDnk ) Kristine Lišanin, učenice I godine srednje škole, iz Obrenovca, osvojio je prvo mesto u kategoriji za tinejdžere (TEEN). Opširnije o ovogodišnjem takmičenju, rezultate, najbolje radove i fotografije nacionalnog dela takmičenja možete pogledati na stranicama i YouTube kanalu:
Rezultati konkursa “Dunavski umetnik” 2024 - Mladi Istraživači Srbije
Danube Art Master 2024: Proglašeni međunarodni pobednici - Mladi Istraživači Srbije
„Dunavski umetnik“ je međunarodno, ekološko-umetničko, takmičenje koje organizuje Međunarodna komisija za sliv reke Dunav i Globalno partnerstvo za vode za Centralnu i Istočnu Evropu, koji se ove godine realizuje uz finansijsku podršku ERSTE Grupe.
Konkurs se sprovodi u 14 zemalja na slivu reke Dunav od 2004. godine. Od 2010. godine Mladi istraživači Srbije koordiniraju ovaj konkurs u Republici Srbiji.
Kao i do sada, učesnici su koristili materijale inspirisane svojim lokalnim okruženjem, naglašavajući značaj prirode kao izvora kreativnosti, stvarali su fotografije i video materijale inspirisane svojim rekama. Takmičenje je ove godine održano pod sloganom „Sačuvajmo Dunav plavim“ i privuklo je 1.300 dece iz 175 škola širom dunavskog sliva. Učesnici su poslali 715 radova koji su obuhvatili različite umetničke forme, fotografije i video materijale.
6. decembar 2024. godine
ODBRANA OD LEDA NA DUNAVU NA SEKTORU OD ZAJEDNIČKOG INTERESA
km 1433 – km 1333
Održan pripremni sastanak centralnih i lokalnih organa za vezu i stručnjaka Republike Srbije, Mađarske i Republike Hrvatske za odbranu od leda na Dunavu,
na sektoru od zajedničkog interesa
Na osnovu prethodnih priprema, 3. i 4. decembra u Osijeku je održan pripremni sastanak na kom su učestvovale delegacije Republike Srbije, Mađarske i Republike Hrvatske, u organizaciji mađarske Strane.
Pored šefova delegacija (Mađarska) Čaba Bede, inž., centralni organ za vezu za odbranu od leda (Srbija) Merita Borota, dipl.inž., centralni organ za vezu za odbranu od leda- Republička direkcija za vode, (Hrvatska) Željko Kovačević, mag.ing.aedif., centralni organ za vezu za odbranu od leda, sastanku su prisustvoavali sekretar Komisije, lokalni organi za vezu, stručnjaci za odbranu od leda i prevodioci imenovani predstavnici iz Javnog vodoprivrednog preduzeća „Vode Vojvodine“ Novi Sad, DTD „Severna Bačka“ Subotica i VD „DUNAV” AD Bačka Palanka.
Zajednička odbrana tokom zimske sezone biće sprovođena na deonici od mađarskog Dunafeldvara (1560 rkm) do Plavne sa srpske strane, odnosno Vukovara sa hrvatske. Usaglašena je procedura pokretanja mađarskih ledolomaca iz matičnih luka, njihov rad na lomljenju leda, boravak u zimovnicima na srpskoj i hrvatskoj teritoriji, kao i logistička pitanja poput snabdevanja gorivom i hranom. Dogovoreno je da stručnjaci sve tri države u slučaju formiranja leda zajedno prate situaciju i redovno razmenjuju informacije.
Na pripremnom sastanku su razmenjene informacije o raspoloživim hidrometerološkm prognozama i prognozama stanja leda, dogovorena priprema za zajedničku odbranu od leda za zimsku sezonu 2024/2025. godine, utvrđen raspored ledolomaca i ostala pitanja vezana za ledolomce.
Nakon dvodnevnog sastanka i usaglašavanja stavova Zapisnici su potpisani od strane šefova delegacija.
2. oktobar 2024. godine
Ekološko-umetnički konkurs „Dunavski umetnik 2024“
Pozivaju se i vaspitači, učitelji, nastavnici, saradnici u nastavi, koordinatori i drugi iz svih škola, nevladinih organizacija, klubova, dnevnih boravaka ili udruženja za decu, da se uključe kao mentori i pruže podršku deci u kreiranju umetničkog dela za učešće na konkursi. Ovogodišnja tema je „Sačuvajmo Dunav plavim!“, a zadatak dece uzrasta od 6 do 18 godina je da kroz umetnički rad, fotografiju ili video prikažu svoju viziju i poruku o očuvanju Dunava.
Konkurs „Dunavski umetnik“ je deo međunarodnog takmičenja Danube Art Master, koji okuplja hiljade dece širom sliva reke Dunav, uči ih o važnosti i značaju reka, i pruža priliku da kroz kreativne radove izraze svoje mišljenje o budućnosti svog okruženja.
Kako učestvovati?
Deca i mladi mogu učestvovati kao pojedinci ili kao grupa. Potrebno je da posete obalu bilo koje reke ili jezera u slivu reke Dunav na teritoriji Republike Srbije, istraže obale, posmatraju biljni i životinjski svet kraj vode, sakupe materijale i naprave ekološko umetničko delo koristeći materijal koji su pronašli kraj reke, snime video ili fotografiju. Rad treba da nam pokaže kako oni vide i doživljavaju reke i jezera svog kraja i zašto je važno da ih očuvamo.
Takmičari mogu prijaviti jedan rad po izboru iz tri kategorije: umetnički rad, fotografija i video. Pobednici iz Republike Srbije će se dalje takmičiti na međunarodnom nivou, sa vršnjacima iz još 13 zemalja dunavskog sliva.
Detaljne informacije o uslovima i propozicijama konkursa „Dunavski umetnik 2024“, smernicama za izradu rada, izbor kategorija radova, kao i tehnička uputstva za slanje radova nalaze se na web-stranici Mladih istraživača Srbije:
https://mis.org.rs/otvoren-konkurs-dunavski-umetnik-2024. Rok za slanje radova je 30. oktobar 2024. godine.
Sva dodatna pitanja u vezi sa konkursom mogu se slati na e-mail: dunavski.umetnik@mis.org.rs
„Dunavski umetnik“ je međunarodno, ekološko-umetničko, takmičenje koje organizuje Međunarodna komisija za sliv reke Dunav i Globalno partnerstvo za vode za Centralnu i Istočnu Evropu, koji se ove godine realizuje uz finansijsku podršku ERSTE Grupe. Konkurs se sprovodi u 14 zemalja na slivu reke Dunav od 2004. godine. Od 2010. godine Mladi istraživači Srbije koordiniraju ovaj konkurs u Republici Srbiji.
12.jul 2024. godine
Javni poziv za učešće u javnoj raspravi o Predlogu akcionog plana za sprovođenje Strategije upravljanja vodama na teritoriji Republike Srbije za period od 2024. do 2026. godine
Odbor za privredu i finansije Vlade Republike Srbije, na sednici od 9. jula 2024. godine, doneo je Zaključak o sprovođenju javne rasprave o Predlogu akcionog plana za sprovođenje Strategije upravljanja vodama na teritoriji Republike Srbije za periodod 2024. do 2026. godine sa Programom javne rasprave (u daljem tekstu: Predlog akcionog plana za sprovođenje Strategije upravljanja vodama).
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede - Republička direkcija za vode poziva predstavnike državnih organa i organizacija, javnih službi, privrednih subjekata, poslovnih udruženja, stručne javnosti, udruženja, međunarodnih organizacija, kao i druge zainteresovane učesnike da se upoznaju sa tekstom Predloga akcionog plana za sprovođenje Strategije upravljanja vodama.
Javna rasprava o Predlogu akcionog plana za sprovođenje Strategije upravljanja vodama sprovodi se u periodu od 16. jula 2024. godine do 5. avgusta 2024. godine.
Tekst Predloga akcionog plana za sprovođenje Strategije upravljanja vodama je dostupan za uvid i preuzimanje na internet stranici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republičke direkcije za vode (http:/www.rdvode.gov.rs/javne-rasprave-u-toku.php) i na Portalu e-Konsultacije.
Primedbe, predlozi i sugestije za unapređenje teksta Predloga akcionog plana za sprovođenje Strategije upravljanja vodama dostavljaju se na priloženom Obrascu za komentare, putem elektronske pošte na adrese: dragana.jankovic@minpolj.gov.rs i gordana.spegar@minpolj.gov.rs, sa naznakom „Za javnu raspravu o Predlogu akcionog plana za sprovođenje Strategije upravljanja vodama za period od 2024. do 2026. godine” ili putem pošte na adresu Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede - Republička direkcija za vode, Nemanjina br. 22-26, 11000 Beograd, sa naznakom „Za javnu raspravu o Predlogu akcionog plana za sprovođenje Strategije upravljanja vodama na teritoriji Republike Srbije za period od 2024. do 2026. godine”, do 5. avgusta 2024. godine.
Po okončanju postupka javne rasprave Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede - Republička direkcija za vode analiziraće sve primedbe, predloge i sugestije učesnika u javnoj raspravi i sačiniće izveštaj o sprovedenoj javnoj raspravi o Predlogu akcionog plana za sprovođenje Strategije upravljanja vodama na teritoriji Republike Srbije za period od 2024. do 2026. godine i isti će objaviti na internet stranici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede - Republičke direkcije za vode i na portalu e-Konsultacije najkasnije sedmog radnog dana pre podnošenja Vladi na razmatranje i usvajanje.
Zaključak Vlade sa Programom javne rasprave
Predlog akcionog plana za sprovođenje Strategije upravljanja vodama
28. jun 2024. godine
Edukativne radionice za decu u Muzeju nauke i tehnike i akcija čišćenja povodom Međunarodnog dana reke Dunav
JVP „Srbijavode” u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede - Republičkom direkcijom za vode, Muzejom nauke i tehnike u Beogradu i Šumarskim fakultetom Univerziteta u Beogradu, tradicionalno će obeležiti Međunarodni dan reke Dunav 29.06.2023. godine sa početkom u 11:00 sati u prostorijama Muzeja nauke i tehnike u Beogradu.
Takođe, JVP „Srbijavode“ će u saradnji sa JKP „Zelenilo Beograd", JKP „Gradska čistoća" i JVP „Beogradvode“ ovom prilikom organizovati akciju čišćenja naplavina na reci Dunav od restorana „Radecki“ do ušća reke Save u Dunav. Simbolična trasa ima za cilj da pošalje poruku i podigne svest javnosti o važnosti da smo svi podjedanko odgovorni za sve ono što odložimo u našu reku, a nije mu mesto tu.
Tokom ovog dana posetioci Muzeja nauke i tehnike će imati priliku da učestvuju u raznolikim sadržajima i kreativnim aktivnostima posvećenim reci Dunav, a edukativni program će biti namenjen deci uzrasta od 6 do 14 godina.
Posetioci će biti i u prilici da posete izložbu „Sa beogradskih reka“ autorke Gordane Karović, kustoskinje muzeja, a nakon toga namjlađi će kroz interaktivne radionice učiti o značaju očuvanja reka u sklopu kojih će sa predstavnicima JVP „Srbijavode“ kroz bojenje na kreativan način učiti o bitnim pojmovima kao što su reke i poplave, praviti brodiće origami tehnikom, a biće prikazan i film o Dunavu nakon čega će biti u mogućnosti da provere svoje znanje o ovom dragocenom resursu.
JVP „Srbijavode“ će na svojoj online platformi postaviti kviz za učesnike koji mogu da provere svoje znanje o reci Dunav.
Za Dan Dunava biće organizovano i isplanirano vođenje i obilazak dela stalne postavke u Muzeju, koja je posvećena plovidbi i reci Dunav.
Osnovna poruka ovih i drugih aktivnosti je da je naša odgovornost briga o ovom neprocenjivom bogatstvu, prema kom treba da se svesno i pravilno ophodimo svakog dana.
Proverite svoje znanje u kratkom kvizu na našem sajtu na sledećem linku: https://www.srbijavode.rs/dandunava/
24. jun 2024. godine
Plan upravljanja rizicima od poplava za teritoriju Republike Srbije do 2027. godine
Republička direkcija za vode je u saradnji sa javnim vodoprivrednim preduzećima „Srbijavode” i „Vode Vojvodine” verziju Predloga Plana upravljanja rizicima od poplava za teritoriju Republike Srbije do 2027. godine iz 2023. godine ažurirala i dopunila sa dva poglavlja koja se tiču klimatskih promena i prirodom inspirisana rešenja.
Izrada Plana upravljanja riziciima od polava na nacionalnom se izrađuje u skladu sa odredbom člana 49. Zakona o vodama („Službeni glasnik RS”, broj 30/10, 93/12, 101/16, 95/18 i 95/18-dr zakon).
Javni uvid i javna rasprava održaće se nakon izrade Strateške procene uticaja Plana upravljanja rizicima od poplava za teritoriju Republike Srbije do 2027. godine na životnu sredinu.
21. jun 2024. godine
"Saglasno Ekološkom i društvenom okviru Svetske banke, Republička direkcija za vode poziva na javne konsultacije javnost, organe i organizacije zainteresovane za Akcioni plan raseljavanja (RAP)za projekat regulacije reke Raške u Novom Pazaru, koji se realizuju u okviru Projekta integrisanog razvoja koridora Save i Drine.
Javne konsultacije i razgovor sa sopstvenicima predstavljanje predmetnog plana održaće se u petak 05.07.2024. godine u 15:00 časova, u prostorijama lokalne samouprave Novog Pazara, ul. Stefana Nemanje br. 2, 36300 Novi Pazar."
"In compliance with the World Bank’s Environmental and Social Framework the Directorate for Water Management organizes Public Consultations for the resettlement Action Plan (RAP)for the River training works on the Raška River in Novi Pazar, implemented under the Sava Drina Integrated Development Program (SDIP).
Public consultationswill be held on Friday, July 5, 2024, at 3 pm at the premises of the city of Novi Pazar, Stefana Nemanje 2, 36300 Novi Pazar".
22. maj 2024. godine
Martinović otvorio hidromeliracioni sistem „Čačak-Parmenac” u Prijevor polju
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede dr Aleksandar Martinović otvorio je danas u Čačku hidromeliracioni sistem „Čačak – Parmenac” u Prijevor polju, čija je ukupna vrednost skoro šest miliona evra.
„Realizacija ovog projekta, na koji su građani decenijama čekali, od ogromnog je značaja prvenstveno za meštane u ovom delu Čačka koji se bave povrtarstvom, voćarstvom i uzgojem različitih vrsta žitarica. Sistem pre svega služi za navodnjavanje poljoprivrednih površina pozicioniranih uz kanal, a osim toga značajnu ulogu će imati u odbrani od, iz godine u godinu, sve češćih poplava i bujica”, istakao je Martinović. On je objasnio da je realizacija projekta ujedno i vid pomoći poljoprivrednim proizvođačima da se prilagode novim, nažalost otežanim klimatskim uslovima, ali i podrška da povećaju proizvodnju i unaprede kvalitet proizvoda. Podsetio je na važnost sinergije lokalnih samouprava i države bez čije velike pomoći naše opštine i gradovi ne mogu da se razvijaju u svom punom kapacitetu.
Ovaj hidromeliracioni sistem potpuno je digitalizovan i automatizovan, sa četiri crpne stanice, čija je izgradnja obuhvatila rekonstrukciju pet i po kilometra potpuno devastiranog kanala, koji je nekada navodnjavao oko 600 hektara zemljišta. Rekonstrukcijom kanala za navodnjavanje od Prijevora do crpne stanice „Ljubić kej” izgrađeno je 172 priključka, koji trenutno navodnjavaju oko 400 hektara najplodnije zemlje, a radi se na proširenju.
Puštanju u rad hidromeliracionog sistema „Parmenac” prisustvovali su i gradonačelnik Čačka Milun Todorović i direktor JVP „Srbijavode” Goran Puzović, sa kojima je ministar posetio gazdinstvo Isidore Bogdanović, jedne od korisnika sistema za navodnjavanje „Parmenac”, a obišli su i radove na crpnoj stanici „Ljubić kej”, kao i radove na izgradnji sistema za vodosnabdevanje „Bresnica”.
Martinović se tokom obraćanja osvrnuo i na, kako kaže, cinične i netačne informacije objavljene u pojedinim medijima, a koje se odnose na to da on kao resorni ministar ne želi da razgovara sa predstavnicima određenih poljoprivrednih udruženja.
„Iznete informacije su neosnovane, već smo razgovarali sa malinarima u Arilju, a razgovaraćemo sa svima koji žele razgovor, o svim poljoprivrednim temama. Naglasiću da je sutra u Generalnoj skupštini UN glasanje o Rezouciji o tzv. genocidu u Srebrenici. Zbog toga smo zamolili za strpljenje od nekoliko dana. Svi ministri Vlade Srbije bili su uključeni u diplomatsku borbu Srbije, jer su predsednik Vučić i celokupna Vlada čvrsto opredeljeni za mir i stabilnost, ali i za odbranu časti i dostojanstva srpskog naroda”, zaključio je Martinović.
18. april 2024. godine
08. april 2024. godine
Studijska poseta predstavnika Republike Srbije Narodnoj Republici Kini
Predstavnici Republike Srbije nedavno su bili deo studijske posete Narodnoj Republici Kini, gde su imali priliku da se sastanu sa visokim zvaničnicima, uključujući potpredsednika Upravnog odbora Zijin Mining Group, gospodina Wang Chuna. Ovaj sastanak bio je posvećen razmatranju budućih planova i investicija Zijin-a u Srbiji, sa posebnim naglaskom na zaštiti voda i vodnih resursa.
Delegacija iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije takođe je posetila vodoprivredni zavod okruga Longyan, gde je razmena znanja o upravljanju vodama bila ključni element. Diskutovalo se o najboljim praksama, organizaciji i strukturi naših institucija, sa ciljem unapređenja kako nacionalnog tako i globalnog pristupa očuvanju vodnih resursa.
Ova međunarodna saradnja, koja uključuje Republičku direkciju za vode i Zavod za zaštitu prirode Srbije, simbolizuje korak ka izgradnji zelenije i održivije budućnosti. Poseta rudniku Zijinshan u okrugu Longyan, koji je prvi zeleni rudnik Kine i sada UNESCO geopark, omogućila je uvid u inovativne prakse u reakultivaciji, očuvanju ekosistema i zaštiti životne sredine.
Inspirisani postignućima u Kini, postoji uverenje da će sličan pristup biti primenjen i u rudniku Zijin Mining u Boru, Srbija. Ova poseta ne samo da jača veze između Srbije i Kine, već otvara put ka realizaciji zajedničkih ciljeva u zaštiti prirodnih resursa i promovisanju održivog razvoja.
Tokom sastanka razgovarali smo o budućim planovima i investicijama Zijin-a u Republici Srbiji, sa posebnim osvrtom na deo investicija koji se odnosi na implementaciju mera za zaštitu voda i vodnih resursa.
22. mart 2024. godine
Republika Srbija obeležava Svetski dan voda
Tema ovogodišnje proslave je „Voda za mir”, sa željom da se naglasi da voda može stvoriti mir ili izazvati sukob. Kada nema dovoljne količine vode dobrog kvaliteta, ili kada ljudi imaju nejednak pristup, ili nemaju pristup vodi, tenzije mogu porasti.
Više od 3 milijarde ljudi širom sveta zavisi od vode koja prelazi državne granice. Zalihe vode dobrog kvaliteta brzo se smanjuju zbog porasta broja stanovnika, ubrzane industrijalizacije, zagađivanja, ali i zbog klimatskih promena. Republika Srbija raspolaže značajnim površinskim i podzemnim vodama i one su veliko prirodno bogatstvo, ali uzimajući u obzir činjenicu da preko 90% svih voda na području naše zemlje dolaze sa drugih teritorjia - tranzitne vode, jasno je da resurse treba održivo koristiti.
Značajno je da aktivnosti u upravljanju vodama sprovodimo tako da se postignu integralni ciljevi korišćenja voda, zaštite voda i zaštite od štetnog dejstva voda, kao i zaštite prirodnih bogatstava. Važno je da delujemo u skladu sa saznanjem da voda nije samo resurs koji treba koristiti - to je ljudsko pravo, suštinski važno za svaki aspekt života.
Važno nam je da poruka stigne do svakog stanovnika naše zemlje i da svi shvatimo značaj svog doprinosa očuvanju značajnog resursa – vode. Saradnjom možemo uravnotežiti svačije potrebe za vodom i pomoći u stabilizaciji sveta, od konvencija Ujedinjenih nacija na međunarodnom nivou, do akcija na lokalnom nivou.
Ovog Svetskog dana voda, potrebno je da se svi ujedinimo, postavljajući temelje stabilnijeg i prosperitetnijeg sutra.
27. februar 2024. godine
OBAVEŠTENjE O DONOŠENjU PROGRAMA UPRAVLjANjA VODAMA U 2024. GODINI
Vlada Republike Srbije, na sednici održanoj 22. februara 2024. godine, donela je Uredbu o utvrđivanju Programa upravljanja vodama u 2024. godini (u daljem tekstu: Uredba) i ista je objavljena u „Službenom glasniku Republike Srbije”, broj 14/24 od 23. februara 2024. godine.
Tom Uredbom predviđena su sredstva za finansiranje u 2024. godini poslova od opšteg interesa u upravljanju vodama na uređenju i korišćenju voda koji obuhvataju:
(1) izgradnju i rekonstrukciju vodnih objekata za snabdevanje vodom za piće i sanitarno - higijenske potrebe, postrojenja za pripremu vode za piće, magistralne cevovode i rezervoare sa uređajima koji im pripadaju u javnoj svojini;
(2) izradu tehničke dokumentacije za vodne objekte za snabdevanje vodom za piće i sanitarno - higijenske potrebe, postrojenja za pripremu vode za piće, magistralne cevovode i rezervoare sa uređajima koji im pripadaju u javnoj svojini (prethodna studija opravdanosti, studija opravdanosti, generalni projekat, idejno rešenje, idejni projekat, projekat za građevinsku dozvolu, projekat za izvođenje radova).
Pravilnikom o uslovima za raspodelu i korišćenje sredstava Budžetskog fonda za vode Republike Srbije i o načinu raspodele tih sredstava („Službeni glasnik RS”, br. 13/17 , 79/17 , 40/18, 44/18 – dr. zakon i 24/21 ), u daljem tekstu: Pravilnik, propisani su uslovi pod kojima investitor može da koristi sredstva Republike Srbije, kao i sadržina zahteva koji investitor podnosi radi finansiranja poslova od opšteg interesa u upravljanju vodama.
Takođe, Pravilnikom je propisano da investitor zahtev za raspodelu i korišćenje sredstava Republike Srbije (u daljem tekstu: zahtev) podnosi ovom ministarstvu - Republičkoj direkciji za vode na obrascima koji su odštampani uz Pravilnik i čine njegov sastavni deo u roku od 20 dana od dana objavljivanja Programa upravljanja vodama u „Službenom glasniku Republike Srbije”.
U skladu sa navedenim Investitor je dužan da svoj Zahtev, zajedno sa dokumentacijom koja je propisana Pravilnikom, preporučenom pošiljkom ili ličnom predajom dostavi na adresu ovog ministarstva - Republičke direkcije za vode, Beograd, ul. Nemanjina br. 22-26, do 14. marta 2024. godine. Ukoliko je Zahtev predat pošti putem preporučene pošiljke dan predaje pošti se smatra kao dan predaje ovom ministarstvu - Republičkoj direkciji za vode.
U skladu sa dopisom Ministarstva finansija broj 401-00-1797/2023-03 od 15. novembra 2023. godine, uz zahtev investitor nije dužan da dostavi dokaz o obezbeđenju sopstvenih sredstava (izvod iz programa poslovanja preduzeća sa pozicijom na kojoj su predviđena sredstva za sufinansiranje konkretnog objekta, ukoliko je investitor pravno lice čiji je osnivač jedinica lokalne samouprave ili izvod iz odluke o budžetu ili odluke o privremenom finansiranju, ukoliko je investitor jedinica lokalne samouprave sa pozicijom na kojoj su predviđena sredstva za sufinansiranje konkretnog objekta), već sredstva sopstvenog učešća moraju biti predviđena u budžetu Investitora u trenutku zaključenja ugovora, odnosno ugovor neće biti zaključen ukoliko investitor u trenutku zaključenja ugovora nema predviđena sopstvena sredstva za sufinansiranje konkretnog objekta.