Актуелно
6. децембар 2024. године
ОДБРАНА ОД ЛЕДА НА ДУНАВУ НА СЕКТОРУ ОД ЗАЈЕДНИЧКОГ ИНТЕРЕСА
km 1433 – km 1333
Одржан припремни састанак централних и локалних органа за везу и стручњака Републике Србије, Мађарске и Републике Хрватске за одбрану од леда на Дунаву,
на сектору од заједничког интереса
На основу претходних припрема, 3. и 4. децембра у Осијеку је одржан припремни састанак на ком су учествовале делегације Републике Србије, Мађарске и Републике Хрватске, у организацији мађарске Стране.
Поред шефова делегација (Мађарска) Чаба Беде, инж., централни орган за везу за одбрану од леда (Србија) Мерита Борота, дипл.инж., централни орган за везу за одбрану од леда- Републичка дирекција за воде, (Хрватска) Жељко Ковачевић, маг.инг.аедиф., централни орган за везу за одбрану од леда, састанку су присуствоавали секретар Комисије, локални органи за везу, стручњаци за одбрану од леда и преводиоци именовани представници из Јавног водопривредног предузећа „Воде Војводине“ Нови Сад, ДТД „Северна Бачка“ Суботица и ВД „ДУНАВ” АД Бачка Паланка.
Заједничка одбрана током зимске сезоне биће спровођена на деоници од мађарског Дунафелдвара (1560 rkm) до Плавне са српске стране, односно Вуковара са хрватске. Усаглашена је процедура покретања мађарских ледоломаца из матичних лука, њихов рад на ломљењу леда, боравак у зимовницима на српској и хрватској територији, као и логистичка питања попут снабдевања горивом и храном. Договорено је да стручњаци све три државе у случају формирања леда заједно прате ситуацију и редовно размењују информације.
На припремном састанку су размењене информације о расположивим хидрометеролошкм прогнозама и прогнозама стања леда, договорена припрема за заједничку одбрану од леда за зимску сезону 2024/2025. године, утврђен распоред ледоломаца и остала питања везана за ледоломце.
Након дводневног састанка и усаглашавања ставова Записници су потписани од стране шефова делегација.
2. октобар 2024. године
Еколошко-уметнички конкурс „Дунавски уметник 2024“
Позивају се и васпитачи, учитељи, наставници, сарадници у настави, координатори и други из свих школа, невладиних организација, клубова, дневних боравака или удружења за децу, да се укључе као ментори и пруже подршку деци у креирању уметничког дела за учешће на конкурси. Овогодишња тема је „Сачувајмо Дунав плавим!“, а задатак деце узраста од 6 до 18 година је да кроз уметнички рад, фотографију или видео прикажу своју визију и поруку о очувању Дунава.
Конкурс „Дунавски уметник“ је део међународног такмичења Danube Art Master, који окупља хиљаде деце широм слива реке Дунав, учи их о важности и значају река, и пружа прилику да кроз креативне радове изразе своје мишљење о будућности свог окружења.
Како учествовати?
Деца и млади могу учествовати као појединци или као група. Потребно је да посете обалу било које реке или језера у сливу реке Дунав на територији Републике Србије, истраже обале, посматрају биљни и животињски свет крај воде, сакупе материјале и направе еколошко уметничко дело користећи материјал који су пронашли крај реке, сниме видео или фотографију. Рад треба да нам покаже како они виде и доживљавају реке и језера свог краја и зашто је важно да их очувамо.
Такмичари могу пријавити један рад по избору из три категорије: уметнички рад, фотографија и видео. Победници из Републике Србије ће се даље такмичити на међународном нивоу, са вршњацима из још 13 земаља дунавског слива.
Детаљне информације о условима и пропозицијама конкурса „Дунавски уметник 2024“, смерницама за израду рада, избор категорија радова, као и техничка упутства за слање радова налазе се на wеб-страници Младих истраживача Србије:
https://mis.org.rs/otvoren-konkurs-dunavski-umetnik-2024. Рок за слање радова је 30. октобар 2024. године.
Сва додатна питања у вези са конкурсом могу се слати на е-маил: dunavski.umetnik@mis.org.rs
„Дунавски уметник“ је међународно, еколошко-уметничко, такмичење које организује Међународна комисија за слив реке Дунав и Глобално партнерство за воде за Централну и Источну Европу, који се ове године реализује уз финансијску подршку ЕРСТЕ Групе. Конкурс се спроводи у 14 земаља на сливу реке Дунав од 2004. године. Од 2010. године Млади истраживачи Србије координирају овај конкурс у Републици Србији.
12.јул 2024. године
Јавни позив за учешће у јавној расправи o Предлогу акционог плана за спровођење Стратегије управљања водама на територији Републике Србије за период од 2024. до 2026. године
Одбор за привреду и финансије Владе Републике Србије, на седници од 9. јула 2024. године, донео је Закључак о спровођењу јавне расправе о Предлогу акционог плана за спровођење Стратегије управљања водама на територији Републике Србије за периодод 2024. до 2026. године са Програмом јавне расправе (у даљем тексту: Предлог акционог плана за спровођење Стратегије управљања водама).
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде - Републичка дирекција за воде позива представнике државних органа и организација, јавних служби, привредних субјеката, пословних удружења, стручне јавности, удружења, међународних организација, као и друге заинтересоване учеснике да се упознају са текстом Предлогa акционог плана за спровођење Стратегије управљања водама.
Јавна расправа о Предлогу акционог плана за спровођење Стратегије управљања водама спроводи се у периоду од 16. јула 2024. године до 5. августа 2024. године.
Текст Предлога акционог плана за спровођење Стратегије управљања водама је доступан за увид и преузимање на интернет страници Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републичке дирекције за воде (http:/www.rdvode.gov.rs/javne-rasprave-u-toku.php) и на Порталу е-Консултације.
Примедбе, предлози и сугестије за унапређење текста Предлога акционог плана за спровођење Стратегије управљања водама достављају се на приложеном Обрасцу за коментаре, путем електронске поште на адресе: dragana.jankovic@minpolj.gov.rs и gordana.spegar@minpolj.gov.rs, са назнаком „За јавну расправу о Предлогу акционог плана за спровођење Стратегије управљања водама за период од 2024. до 2026. године” или путем поште на адресу Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде - Републичка дирекција за воде, Немањина бр. 22-26, 11000 Београд, са назнаком „За јавну расправу о Предлогу акционог плана за спровођење Стратегије управљања водама на територији Републике Србије за период од 2024. до 2026. године”, до 5. августа 2024. године.
По окончању поступка јавне расправе Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде - Републичка дирекција за воде анализираће све примедбе, предлоге и сугестије учесника у јавној расправи и сачиниће извештај о спроведеној јавној расправи о Предлогу акционог плана за спровођење Стратегије управљања водама на територији Републике Србије за период од 2024. до 2026. године и исти ће објавити на интернет страници Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде - Републичке дирекције за воде и на порталу е-Консултације најкасније седмог радног дана пре подношења Влади на разматрање и усвајање.
Закључак Владе са Програмом јавне расправе
Предлог акционог плана за спровођење Стратегије управљања водама
28. јун 2024. године
Едукативне радионице за децу у Музеју науке и технике и акција чишћења поводом Међународног дана реке Дунав
ЈВП „Србијаводе” у сарадњи са Министарством пољопривреде, шумарства и водопривреде - Републичком дирекцијом за воде, Музејом науке и технике у Београду и Шумарским факултетом Универзитета у Београду, традиционално ће обележити Међународни дан реке Дунав 29.06.2023. године са почетком у 11:00 сати у просторијама Музеја науке и технике у Београду.
Такође, ЈВП „Србијаводе“ ће у сарадњи са ЈКП „Зеленило Београд", ЈКП „Градскa чистоћа" и ЈВП „Београдводе“ овом приликом организовати акцију чишћења наплавина на реци Дунав од ресторана „Радецки“ до ушћа реке Саве у Дунав. Симболична траса има за циљ да пошаље поруку и подигне свест јавности о важности да смо сви подједанко одговорни за све оно што одложимо у нашу реку, а није му место ту.
Током овог дана посетиоци Музеја науке и технике ће имати прилику да учествују у разноликим садржајима и креативним активностима посвећеним реци Дунав, а едукативни програм ће бити намењен деци узраста од 6 до 14 година.
Посетиоци ће бити и у прилици да посете изложбу „Са београдских река“ ауторке Гордане Каровић, кустоскиње музеја, а након тога намјлађи ће кроз интерактивне радионице учити о значају очувања река у склопу којих ће са представницима ЈВП „Србијаводе“ кроз бојење на креативан начин учити о битним појмовима као што су реке и поплаве, правити бродиће оригами техником, а биће приказан и филм о Дунаву након чега ће бити у могућности да провере своје знање о овом драгоценом ресурсу.
ЈВП „Србијаводе“ ће на својој онлине платформи поставити квиз за учеснике који могу да провере своје знање о реци Дунав.
За Дан Дунава биће организовано и испланирано вођење и обилазак дела сталне поставке у Музеју, која је посвећена пловидби и реци Дунав.
Основна порука ових и других активности је да је наша одговорност брига о овом непроцењивом богатству, према ком треба да се свесно и правилно опходимо сваког дана.
Проверите своје знање у кратком квизу на нашем сајту на следећем линку: https://www.srbijavode.rs/dandunava/
24. јун 2024. године
План управљања ризицима од поплава за територију Републике Србије до 2027. године
Републичка дирекција за воде је у сарадњи са јавним водопривредним предузећима „Србијаводе” и „Воде Војводине” верзију Предлога Плана управљања ризицима од поплава за територију Републике Србије до 2027. године из 2023. године ажурирала и допунила са два поглавља која се тичу климатских промена и природом инспирисана решења.
Израда Плана управљања ризициима од полава на националном се израђује у складу са одредбом члана 49. Закона о водама („Службени гласник РС”, број 30/10, 93/12, 101/16, 95/18 и 95/18-др закон).
Јавни увид и јавна расправа одржаће се након израде Стратешке процене утицаја Плана управљања ризицима од поплава за територију Републике Србије до 2027. године на животну средину.
21. јун 2024. године
"Сагласно Еколошком и друштвеном оквиру Светске банке, Републичка дирекција за воде позива на јавне консултације јавност, органе и организације заинтересоване за Акциони план расељавања (РАП)за пројекат регулације реке Рашке у Новом Пазару, који се реализују у оквиру Пројекта интегрисаног развоја коридора Саве и Дрине.
Јавне консултације и разговор са сопственицима представљање предметнog планa одржаће се у петак 05.07.2024. године у 15:00 часова, у просторијама локалне самоуправе Новог Пазарa, ул. Стефана Немање бр. 2, 36300 Нови Пазар."
"In compliance with the World Bank’s Environmental and Social Framework the Directorate for Water Management organizes Public Consultations for the resettlement Action Plan (RAP)for the River training works on the Raška River in Novi Pazar, implemented under the Sava Drina Integrated Development Program (SDIP).
Public consultationswill be held on Friday, July 5, 2024, at 3 pm at the premises of the city of Novi Pazar, Stefana Nemanje 2, 36300 Novi Pazar".
24. мај 2024. године
22. мај 2024. године
Мартиновић отворио хидромелирациони систем „Чачак-Парменац” у Пријевор пољу
Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде др Александар Мартиновић отворио је данас у Чачку хидромелирациони систем „Чачак – Парменац” у Пријевор пољу, чија је укупна вредност скоро шест милиона евра.
„Реализација овог пројекта, на који су грађани деценијама чекали, од огромног је значаја првенствено за мештане у овом делу Чачка који се баве повртарством, воћарством и узгојем различитих врста житарица. Систем пре свега служи за наводњавање пољопривредних површина позиционираних уз канал, а осим тога значајну улогу ће имати у одбрани од, из године у годину, све чешћих поплава и бујица”, истакао је Мартиновић. Он је објаснио да је реализација пројекта уједно и вид помоћи пољопривредним произвођачима да се прилагоде новим, нажалост отежаним климатским условима, али и подршка да повећају производњу и унапреде квалитет производа. Подсетио је на важност синергије локалних самоуправа и државе без чије велике помоћи наше општине и градови не могу да се развијају у свом пуном капацитету.
Овај хидромелирациони систем потпуно је дигитализован и аутоматизован, са четири црпне станице, чија је изградња обухватила реконструкцију пет и по километра потпуно девастираног канала, који је некада наводњавао око 600 хектара земљишта. Реконструкцијом канала за наводњавање од Пријевора до црпне станице „Љубић кеј” изграђено је 172 прикључка, који тренутно наводњавају око 400 хектара најплодније земље, а ради се на проширењу.
Пуштању у рад хидромелирационог система „Парменац” присуствовали су и градоначелник Чачка Милун Тодоровић и директор ЈВП „Србијаводе” Горан Пузовић, са којима је министар посетио газдинство Исидоре Богдановић, једне од корисника система за наводњавање „Парменац”, а обишли су и радове на црпној станици „Љубић кеј”, као и радове на изградњи система за водоснабдевање „Бресница”.
Мартиновић се током обраћања осврнуо и на, како каже, циничне и нетачне информације објављене у појединим медијима, а које се односе на то да он као ресорни министар не жели да разговара са представницима одређених пољопривредних удружења.
„Изнете информације су неосноване, већ смо разговарали са малинарима у Ариљу, а разговараћемо са свима који желе разговор, о свим пољопривредним темама. Нагласићу да је сутра у Генералној скупштини УН гласање о Резоуцији о тзв. геноциду у Сребреници. Због тога смо замолили за стрпљење од неколико дана. Сви министри Владе Србије били су укључени у дипломатску борбу Србије, јер су председник Вучић и целокупна Влада чврсто опредељени за мир и стабилност, али и за одбрану части и достојанства српског народа”, закључио је Мартиновић.
18. април 2024. године
08. април 2024. године
Студијска посета представника Републике Србије Народној Републици Кини
Представници Републике Србије недавно су били део студијске посете Народној Републици Кини, где су имали прилику да се састану са високим званичницима, укључујући потпредседника Управног одбора Зијин Мининг Гроуп, господина Wang Chuna. Овај састанак био је посвећен разматрању будућих планова и инвестиција Зијин-а у Србији, са посебним нагласком на заштити вода и водних ресурса.
Делегација из Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије такође је посетила водопривредни завод округа Longyan, где је размена знања о управљању водама била кључни елемент. Дискутовало се о најбољим праксама, организацији и структури наших институција, са циљем унапређења како националног тако и глобалног приступа очувању водних ресурса.
Ова међународна сарадња, која укључује Републичку дирекцију за воде и Завод за заштиту природе Србије, симболизује корак ка изградњи зеленије и одрживије будућности. Посета руднику Зијинсхан у округу Longyan, који је први зелени рудник Кине и сада УНЕСЦО геопарк, омогућила је увид у иновативне праксе у реакултивацији, очувању екосистема и заштити животне средине.
Инспирисани постигнућима у Кини, постоји уверење да ће сличан приступ бити примењен и у руднику Зијин Мининг у Бору, Србија. Ова посета не само да јача везе између Србије и Кине, већ отвара пут ка реализацији заједничких циљева у заштити природних ресурса и промовисању одрживог развоја.
Током састанка разговарали смо о будућим плановима и инвестицијама Зијин-а у Републици Србији, са посебним освртом на део инвестиција који се односи на имплементацију мера за заштиту вода и водних ресурса.
22. март 2024. године
Република Србија обележава Светски дан вода
Тема овогодишње прославе је „Вода за мир”, са жељом да се нагласи да вода може створити мир или изазвати сукоб. Када нема довољне количине воде доброг квалитета, или када људи имају неједнак приступ, или немају приступ води, тензије могу порасти.
Више од 3 милијарде људи широм света зависи од воде која прелази државне границе. Залихе воде доброг квалитета брзо се смањују због пораста броја становника, убрзане индустријализације, загађивања, али и због климатских промена. Република Србија располаже значајним површинским и подземним водама и оне су велико природно богатство, али узимајући у обзир чињеницу да преко 90% свих вода на подручју наше земље долазе са других територјиа - транзитне воде, јасно је да ресурсе треба одрживо користити.
Значајно је да активности у управљању водама спроводимо тако да се постигну интегрални циљеви коришћења вода, заштите вода и заштите од штетног дејства вода, као и заштите природних богатстава. Важно је да делујемо у складу са сазнањем да вода није само ресурс који треба користити - то је људско право, суштински важно за сваки аспект живота.
Важно нам је да порука стигне до сваког становника наше земље и да сви схватимо значај свог доприноса очувању значајног ресурса – воде. Сарадњом можемо уравнотежити свачије потребе за водом и помоћи у стабилизацији света, од конвенција Уједињених нација на међународном нивоу, до акција на локалном нивоу.
Овог Светског дана вода, потребно је да се сви ујединимо, постављајући темеље стабилнијег и просперитетнијег сутра.
27. фебруар 2024. године
ОБАВЕШТЕЊЕ О ДОНОШЕЊУ ПРОГРАМА УПРАВЉАЊА ВОДАМА У 2024. ГОДИНИ
Влада Републике Србије, на седници одржаној 22. фебруара 2024. године, донела је Уредбу о утврђивању Програма управљања водама у 2024. години (у даљем тексту: Уредба) и иста је објављена у „Службеном гласнику Републике Србије”, број 14/24 од 23. фебруара 2024. године.
Том Уредбом предвиђена су средства за финансирање у 2024. години послова од општег интереса у управљању водама на уређењу и коришћењу вода који обухватају:
(1) изградњу и реконструкцију водних објеката за снабдевање водом за пиће и санитарно - хигијенске потребе, постројења за припрему воде за пиће, магистралне цевоводе и резервоаре са уређајима који им припадају у јавној својини;
(2) израду техничке документације за водне објекте за снабдевање водом за пиће и санитарно - хигијенске потребе, постројења за припрему воде за пиће, магистралне цевоводе и резервоаре са уређајима који им припадају у јавној својини (претходна студија оправданости, студија оправданости, генерални пројекат, идејно решење, идејни пројекат, пројекат за грађевинску дозволу, пројекат за извођење радова).
Правилником о условима за расподелу и коришћење средстава Буџетског фонда за воде Републике Србије и о начину расподеле тих средстава („Службени гласник РС”, бр. 13/17 , 79/17 , 40/18, 44/18 – др. закон и 24/21 ), у даљем тексту: Правилник, прописани су услови под којима инвеститор може да користи средства Републике Србије, као и садржина захтева који инвеститор подноси ради финансирања послова од општег интереса у управљању водама.
Такође, Правилником је прописано да инвеститор захтев за расподелу и коришћење средстава Републике Србије (у даљем тексту: захтев) подноси овом министарству - Републичкој дирекцији за воде на обрасцима који су одштампани уз Правилник и чине његов саставни део у року од 20 дана од дана објављивања Програма управљања водама у „Службеном гласнику Републике Србије”.
У складу са наведеним Инвеститор је дужан да свој Захтев, заједно са документацијом која је прописана Правилником, препорученом пошиљком или личном предајом достави на адресу овог министарства - Републичке дирекције за воде, Београд, ул. Немањина бр. 22-26, до 14. марта 2024. године. Уколико је Захтев предат пошти путем препоручене пошиљке дан предаје пошти се сматра као дан предаје овом министарству - Републичкој дирекцији за воде.
У складу са дописом Министарства финансија број 401-00-1797/2023-03 од 15. новембра 2023. године, уз захтев инвеститор није дужан да достави доказ о обезбеђењу сопствених средстава (извод из програма пословања предузећа са позицијом на којој су предвиђена средства за суфинансирање конкретног објекта, уколико је инвеститор правно лице чији је оснивач јединица локалне самоуправе или извод из одлуке о буџету или одлуке о привременом финансирању, уколико је инвеститор јединица локалне самоуправе са позицијом на којој су предвиђена средства за суфинансирање конкретног објекта), већ средства сопственог учешћа морају бити предвиђена у буџету Инвеститора у тренутку закључења уговора, односно уговор неће бити закључен уколико инвеститор у тренутку закључења уговора нема предвиђена сопствена средства за суфинансирање конкретног објекта.